Opublikowano Dodaj komentarz

Home Cotton Himalaya – nowa, świetna włóczka do amigurumi

Motylek amigurumi z Home Cotton

Niedawno na rynku pojawiała się nowa włóczka, która od razu wydała mi się bardzo obiecująca jako materiał do amigurumi. Jej parametry są niemal idealne:

 

  • skład – 85% bawełna, 15% poliester
  • grubość – 4 Medium
  • zalecane druty – 5 mm
  • zalecane szydełko – 5,5 mm
  • 1 motek = 100 g

Wyglądała na wręcz wzorcową włóczkę na słodkie maskotki. Wahałam się przez chwilę, bo z doświadczenia wiem, że firma Himalaya, która jest jej producentem, czasami zawyża w opisach grubość włóczki. Postanowiłam jednak spróbować, tym bardziej, że cena tej włóczki jest bardzo przystępna. 

Pierwsze wrażenie

Włóczka jest bardzo miła w dotyku. Niewielka domieszka poliestru (15%) sprawia, że łatwiej prześlizguje się między palcami, łagodząc nieco szorstkość samej bawełny. Jest skręcona z czterech cieńszych nici, na tyle mocno, że sama się nie rozwarstwia. Trzeba jednak uważać podczas przerabiania, żeby nie rozdzielać poszczególnych włókien. Po chwili można się do tego przyzwyczaić. Moje obawy co do grubości nie sprawdziły się. Włóczka jest dokładnie taka jak w opisie producenta. Świetnie pasują do niej druty o grubości 5 mm. 

Muszę przyznać, że od dawna szukałam włóczki bawełnianej odpowiedniej na projekty amigurumi. Bawełna świetnie sprawdza się w projektach dla najmłodszych, w szczególności dla niemowląt, które lubią wkładać wszystko do buzi i często mają problem z ulewaniem. Ważne jest więc, żeby włóczka nie miała zbyt wielu odstających włosków jak np. akryl lub wełna i dała się łatwo wyczyścić, a najlepiej po prostu uprać.

Włóczka Home Cotton spełnia te kryteria. Można ją prać w 40 stopniach, a duża zawartość bawełny sprawia, że dobrze chłonie wodę. Jak już wspomniałam, dzięki niewielkiej domieszce poliestru jest milsza w dotyku niż czysta bawełna. Poza projektami amigurumi sprawdzi się także jako materiał na wyroby domowego użytku – obrusy, dywaniki, ręczniki i łapki kuchenne lub pojemniki na drobiazgi. 

Projekt amigurumi

Włóczkę postanowiłam przetestować na projekcie motylka autorstwa lilleliis.

Motylek amigurumi z Home Cotton

 

 

Typowe projekty amigurumi wykonuje się najczęściej szydełkiem o grubości 3,5 mm. Ważne jest, aby przerabiać na tyle ściśle, aby materiał wypełniający nie prześwitywał przez oczka. Z włóczką Home Cotton nie było pod tym względem żadnych problemów. Przerabiała się łatwo. Po wypełnieniu nie było żadnych prześwitów, a gotowa zabawka osiągnęła dokładnie takie same wymiary jak we wzorze.

Do projekty wybrałam następujące kolory:

Ze 100-gramowych motków zużyłam zaledwie:

  • 11 g białej,
  • 21 g lila,
  • 14 g wrzosowej.

Zostało więc jeszcze dość dużo na następne projekty. W planie mam zrobienie śliniaczka dziecięcego i ozdobnych ręczniczków do kuchni. Ale o tym przeczytacie wkrótce.

Jestem bardzo ciekawa jak Wy oceniacie tę włóczkę i jej przydatność w różnych projektach. Napiszcie o tym w komentarzach poniżej. 

Pozdrawiam,

ania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *