Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Najwyższa pora pomyśleć o udekorowaniu domu. Tym razem daj się ponieść fantazji i kreatywności. Obok tradycyjnych pisanek umieść na stole koszyczek nietłukących jajeczek z włóczki. Wykorzystaj resztki włóczek, które masz w domu. Łącz i mieszaj kolory. Dzieciaki będą zachwycone!

Pisanki amigurumi

Jak zrobić szydełkowe pisanki?

Materiały:

  • szydełko: 3,5 mm
  • włóczka: dowolna, średniej grubości lub podwójna nitka cienkiej włóczki (jajeczka na zdjęciach zostały wykonane z włóczki Red Heart Baby, podwójną nitką)
  • znacznik oczek
  • igła do włóczki
  • coś do wypełnienia pisanek, np.: wnętrze starej poduszki, wata, resztki włóczki, skrawki materiału

 

Próbka:
Dla tego wzoru próba obliczeniowa nie ma znaczenia. Zwróć jedynie uwagę na stosunkowo ciasne wykonanie, aby zminimalizować widoczność materiału wypełniającego. Żeby sprawdzić ścieg wykonaj pierwsze trzy okrążenia i podłuż pod spód materiał wypełniający. Jeżeli jest on wyraźnie widoczny, użyj mniejszego szydełka. Jeżeli natomiast masz problem z wkłuciem w poprzednie oczka, spróbuj szydełkować luźniej lub użyj większego szydełka.

Uwagi:

Jajeczka są przerabiane w okrążeniach. Umieść znacznik oczek na początku okrążenia i przemieszczaj go z każdym okrążeniem.

Skróty:

o. – oczko, oczka
powt. – powtarzaj
okr. – okrążenie
mp. – magiczna pętelka
psł. – półsłupek
2psł. razem – dwa półsłupki przerabiane razem

Definicje:

mp – magiczna pętelka
Zrób pętelkę owijając włóczkę wokół lewego palca wskazującego. Wkłuj szydełko i przeciągnij górną nitkę przez pętelkę. Wykonaj oczko łańcuszka. Następnie przerabiaj półsłupki wokół pętelki początkowej. Pociągnij koniec nitki aby zacisnąć pętelkę.

psł. – półsłupek
Wkłuj szydełko, chwyć włóczkę i przeciągnij przez pętelkę. Na szydełku są dwie pętelki. Narzuć włóczkę i przeciągnij ją przez obie pętelki.

2psł.razem – dwa półsłupki przerabiane razem
Wkłuj szydełko, chwyć włóczkę i przeciągnij przez pętelkę. Wkłuj szydełko w następne oczko, chwyć włóczkę i przeciągnij przez pętelkę. Na szydełku są trzy pętelki. Narzuć włóczkę i przeciągnij ją przez wszystkie pętelki.

Zmiana koloru
Aby uzyskać estetyczną zmianę koloru ostatni półsłupek wykonaj następująco: Wkłuj szydełko, chwyć włóczkę i przeciągnij przez pętelkę. Na szydełku są dwie pętelki. Narzuć włóczkę z nowym kolorem i przeciągnij ją przez obie pętelki.

Pisanki amigurumi

Pisanka:

mp
Okr. 1.: 6 psł. w mp (6)
Okr. 2.: po 2 psł. w każde o. (12)
Okr. 3.: (2 psł. w nast. o., psł. w nast. o.) powt 5 razy (18)
Okr. 4.: psł. w każde o. (18)
Okr. 5.: (2 psł. w nast. o., psł. w 2 nast. o.) powt. 5 razy (24)
Okr. 6.: psł. w każde o. (24)
Okr. 7.: (2 psł. w nast. o., psł. w 3 nast. o.) powt. 5 razy (30)
Okr. 8. – 13.: psł. w każde o. (30)
Okr. 14.: (2psł.razem, psł. w 3 nast. o.) powt. 5 razy (24)
Okr. 15.: psł. w każde o. (24)
Okr. 16.: (2psł.razem, psł. w 2 nast. o.) powt. 5 razy (18)
Okr. 17.: (2psł.razem, psł. w nast. o.) powt. 5 razy (12)
Wypełnij jajko.
Okr. 18.: (2psł.razem) powt. 5 razy (6)

Pisanki amigurumi

Wykończenie:

Przeciągnij włóczkę przez wszystkie oczka ostatniego okrążenia przy użyciu igły. Zaciągnij, żeby zamknąć otwór. Igłę z włóczką wbij w jajko i wyciągnij w dowolnym miejscu. Lekko naciągając odetnij koniec włóczki. Uformuj jajko zgniatając je delikatnie. Końcówka włóczki powinna schować się wewnątrz.

Brawo!!!

Teraz możesz cieszyć się własnoręcznie wykonaną zabawką! Pochwal się tym. Wrzuć zdjęcie na naszą stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/themagicofyarn/

 

Pozdrawiam i życzę wszystkim Wesołych Świąt,

ania